Andrzej Sapkowski Wieża Jaskółki – czy warto się przeczytać

Wstęp 

Andrzej Sapkowski obecnie jest bardzo znanym polskim pisarzem fantasy. Rozgłos przyniosła mu jego saga książek o Wiedźminie, a następnie trylogia gier autorstwa CD Projekt Red rozpowszechniła Wiedźmina na cały świat. Wyniku tych wydarzeń saga Andrzeja Sapkowskiego zyskała nowych fanów na całym świecie i przyczyniło się to również do ekranizacji Wiedźmina w postaci serialu na Netflix. Obecnie autor uważa swoją sagę za zakończoną. Pytanie zatem, czy ”Wieża Jaskółki” która jest czwartym tomem, pięcioksiążkowej sagi przypadnie w gusta nowych nabywców oraz, czy dzieło trzyma swój poziom jak poprzednie wydania?

Omówienie 

Dzieło ”wieża jaskółki (nie zwlekaj z zakupem – szybka wysyłka i tani asortyment)” opowiada dalszą historię Ciri i Geralta z Rivi wraz z swoją mała kompanią, która próbuje odnaleźć i ocalić Ciri. Na kompanie Geralta, jednak ktoś wydał rozkaz schwytania i zamordowania. Czy Geralt poradzi sobie z towarzyszami w tej sytuacji? Tak po krótce i bez zdradzania istotnych elementów fabuły prezentuje się początek dzieła. Książkę można bez problemu przeczytać w dwa lub 3 dni. Dzieło jest podzielone na rozdziały, a każdy rozdział posiada osobne fragmenty. Wielu tych poszczególnych fragmentów lubią się różnić od siebie, przykładowo jeden fragment z rozdziału potrafi nam w ogólnie nie przedstawiać dialogu, a kolejny fragment będzie się składał tylko z dialogów. Powieści Sapkowskiego lubią pokazywać nam czasem brudny zepsuty świat ludzi i toczą się tam konflikty, ale też nie brakuje poczucia humoru i nie inaczej jest z ”Wieżą Jaskółki”. Książka potrafi momentami wywołać u nas pozytywny uśmiech na twarzy. Postaci Ciri poświęcono tutaj sporo czasu, więcej niż Geraltowi, ale postać Ciri jest naprawdę mocnym plusem w tym dziele i brak momentami słynnego wiedźmina może boleć, lecz dzieło nie traci na jakości. 

Czy warto przeczytać?

Zdecydowanie warto zapoznać się z tym dziełem, szczególnie dla osób, które czytały poprzednie części sagi. Dla nowych odbiorców lepiej jest się zapoznać kolejno z dziełami ”Król Elfów”, ”Czas Pogardy”, ”Chrzest Ognia” oraz można zapoznać się ze zbiorami opowiadań zamkniętymi w książkach ”Ostatnie Życzenie” oraz ”Miecz Przeznaczenia”.